Školka

pro děti od 3 do 6 let

Dítě v tomto věku

Děti zkoumají nejen rukama, ale ruka je v tomto období pro ně typická. Psaní, kreslení, hmatové zkoumání, úchop věcí, ...

Dítě začíná zkoumat vztahy s ostatními lidmi, nastává sensitivní období pro matematiku a jazyk (psaní a čtení), rozvíjí se zájem o kulturu, o přírodu. Děti rozvíjí i další smyslové dovednosti (odstíny barev, hrubost, délka, objem, teplota).

„Ruka je nástroj ducha“
M.Montessori

Připravené prostředí znamená to, co my, jako průvodci, připravíme dětem, aby si z toho mohly vybírat a samy se rozhodovaly v jakém směru nebo oboru se budou právě nyní rozvíjet. Připravené prostředí je složeno z Prostoru, Průvodce a Pomůcek. To vše je přizpůsobeno vývojovým potřebám dítěte (ve školce je to tedy pro děti 3-6 let). Do prostředí, ve kterém se dítě vyvíjí se u nás řadí věkově smíšené skupiny. Děti jsou si vzájemnou inspirací a to jak starší pro mladší, tak i obráceně. Učí se tak vzájemné toleranci, respektu a trpělivosti.

Proč až od 3 let

Každá fáze vývoje člověka má svá specifika. My bereme do naší skupiny děti až od tří let, protože přesně pro ně je naše prostředí připraveno a my se jim můžeme naplno věnovat v jejich potřebách. Děti se v tomto věku potřebují vracet do známého a pro něj bezpečného prostředí, potřebují cítit řád a pořádek, který jim v našem prostoru nabízíme. Mají potřebu opakovat, zkoumat, ale také udržovat své vlastnictví, svou práci, nechtějí být často rušeni tím, že musí bránit sebe sama. Děti do tří let mají své specifické nároky a proto respektujeme nás i celou naši skupinu dětí, že nenarušíme jejich fungování tím, že budou přítomny mladší děti.

Montessori pomáhá dětem v praktickém životě, dovoluje jim zkoumat věci jak fungují, umožňuje počítat zrovna teď a tady kam až děti potřebují a pomáhá jim rozumět řádu věcí kolem sebe.

Harmonogram dne

S kým se potkáte?

Klára, Denisa

Ceník